Jak funguje terapie červeným světlem?

Co je světelná terapie a proč americká společnost NASA přišla s programem využití červeného světla ve vesmíru? Na tyto otázky odpovíme níže v článku.

Co je světelná terapie a proč americká společnost NASA přišla s programem využití červeného světla ve vesmíru? Proč a k čemu využívá červené a infračervené světlo řada vrcholových sportovců a olympioniků? 

NASA se ptala na to samé, když v roce 1993 pověřila společnost QDI, aby provedla výzkum týkající se terapie červeným světlem. Poté, co bylo jasně dokázáno, že tato technologie může aktivovat růst rostlin ve vesmíru, začalo se s výzkumem lékařské aplikace LED diod. To začalo jako řešení, jak omezit ztrátu kostní hmoty a svalů u astronautů, vedlo ke stovkám peer review klinických studií dokumentujících široké spektrum pozitivních účinků.

Dokonce i FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) odsouhlasil světelnou terapii jako prokazatelně účinnou metodu pro léčbu bolestí svalů, kloubů, navýšení protizánětlivých reakcí, optimalizaci psychiky a energie, zlepšení regenerace, zvýšení testosteronu a dalších…

Světelná terapie není módní výstřelek a wellness trend, ale je to velmi účinná terapie založená na vědě a klinickém výzkumu. Odkazy přímo na studie najdete dole v článku.


Každý člověk potřebuje světlo, ale naprostá většina jej nemá dostatek.


Světlo je nezbytné pro naše zdraví, homeostázu a buněčné funkce, stejně jako voda, spánek a živiny z jídla. Lidské tělo je navrženo tak, aby fungovalo s dostatkem přirozeného slunečního světla, ale s naším moderním životním stylem je to nadlidský úkol. Dle průzkumů trávíme více než 90 % svého času v interiéru. Studie zde. To není ani zdaleka dostatek přirozeného světla pro optimální zdraví a rovnováhu!

 

Ještě horší ale je, že většinu času, který trávíme uvnitř, na nás působí jasně modré světlo z obrazovek a LED osvětlení nad hlavou, tzv. blue light, což může mít negativní vliv na spánek, cirkadiánní rytmy a celkové zdraví.

Sečteno a podtrženo: každý potřebuje zdravé světlo, ale většina lidí jej zdaleka nemá dostatek. Místo toho dostáváme příliš mnoho modrého světla, což má za následek horší spánek, snížení kognitivních funkci a mnoho dalších zdravotních neduhů, které se na to nabalují.


Světelná terapie přináší zdravé světlo až do vašeho domova


Ještě před 20 lety bylo takřka nemyslitelné mít takové zařízení doma. Pořizovací náklady se pohybovaly v řádech statisíců korun a bylo součástí pár terapeutických center a klinik v Evropě. Světelná terapie se v poslední době stala velmi oblíbenou a výhodnou alternativou, jak přidat do svého života zdravé světlo, v pohodlí domova, kdykoli během dne, bez ohledu na počasí nebo roční období. Zařízení pro domácí světelnou terapii může léčit vaše tělo červenými a blízkými infračervenými (NIR) vlnovými délkami světla dodávaného do pokožky a přes pokožku přímo k buňkám. Záleží ale velmi na kvalitě každého světelného zařízení.

Lighthacker Diamond

 

V čem je Lighthacker unikátní?

Panely Lighthacker jsou vyvinuty ve spolupráci s elitními sportovci a olympioniky tak, aby splňovaly ty nejpřísnější potřeby atletů – tzn. navýšení výkonu a energie, zvýšení mikrocirkulace krve v tkáních, lepší regenerace svalů, šlach a kloubů, silný protizánětlivý účinek, lepší spánek a cirkadiánní rytmy, lepší psychika a kognitivní funkce, zlepšení hormonálních funkcí …

Panely Lighthacker mají takřka nulové EMF záření (electromagnetic field), které bývá častým problémem podobných výrobků.

 

lighthacker

 

Panely jsou osázeny LED čipy německé výroby, té největší kvality a maximálního výkonu s optimálními vlnovými délkami 660 nm a 850 nm, které jsou dle stovek klinických studií prokazatelně nejúčinnější. Navíc vydrží svítit neskutečných 11,5 let nepřetržitě. Zároveň svojí silou, výstupním výkonem a produkovanou energií (v Joulech) zdaleka předčí své konkurenty.

Terapie panely Lighthacker je rychlá, jednoduchá a neinvazivní. Je to také super snadné, vše, co musíte udělat, je sedět nebo stát před zařízením a vaše tělo a buňky přijímají světlo. Panely Lighthacker jsou zcela neinvazivní a neobsahují žádné ultrafialové (UV) paprsky.

 

 

Konkurence?

Není naším cílem házet stín na konkurenci, každopádně jen pro zajímavost uvedeme porovnání s americkou firmou Joovv, která patří mezi inovátory v tomto odvětví a zaslouží si náš respekt.

 

Sledované parametry Joovv Lighthacker
Jouly na cm2 za 1 minutu 2 9,66
Celkový výstupní výkon (watty) 80,6 352
Celková produkovaná energie za 10 min. (jouly) 41.444 148.512
Velikost plochy zařízení (cm2) 2.032 1.547

 

Světelná terapie je podpořena již tisíci vědeckými studiemi a odborným klinickým výzkumem.

Světelná terapie není žádný wellness výstřelek. Jedná se o velmi účinnou terapii podpořenou velkým množstvím recenzovaných klinických výzkumů. NASA studovala světelnou terapii na konci 80. a 90. let 20. století pro použití ve vesmíru a za poslední dvě desetiletí provedli vědci více než 5 tisíc recenzovaných studií a studií o různých druzích světelné terapie (označované také jako fotobiomodulace). Všechny studie se shodují v tom, že léčba červeným a NIR světlem je obecně naprosto bezpečná a účinná s širokou škálou příznivých vlivů a využití.

Sporthacking Lab vyvíjí a přináší nejnovější nástroje a metody v oblasti lidského zdraví a posouvání lidského potenciálu. Proto není náhoda, že přinášíme i fotobiomodulační panely Lighthacker, které jsme vyvíjeli řadu let a splňují ty nejpřísnější normy, které si Sporthacking Lab hlídá. Sporthacking Lab spolupracuje s několika špičkovými vědci a odborníky napříč obory, včetně řady vrcholových sportovců a olympioniků.

Ať už jste elitní sportovec, víkendový výkonnostní hobík, zaneprázdněná matka nebo senior, který se snaží zůstat aktivní, můžete ve svém životě těžit z přínosů zdravého světla. Světlo je pro každého a světelná terapie podporuje větší rovnováhu a širokou škálu komplexních přínosů pro zdraví.

 

__________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________


 

Studie terapie červeným světlem

 

1. Zvýšení sportovního výkonu a energie

Ve spojení se zdravým životním stylem mohou mít světelné terapie systémové výhody, protože fungují zlepšením buněčného zdraví v celém těle. Když vaše buňky pracují efektivněji a produkují více energie ATP, tím lépe můžete vypadat a cítit se. Další informace o buněčných funkcích, mitochondriích, energii ATP a světelné terapii najdete zde. Studie zde | zde | zde |.

 

sporthacker

Červené světlo pomáhá nejen regeneraci, ale stimuluje také růst svalů. Jedna studie z European Journal of Applied Physiology porovnávala svalový růst a sílu mezi dvěma skupinami sportovních týmů: jedna skupina využívala světelnou terapii kombinovanou se cvičením, druhá pouze trénovala. Výzkumníci prokázali, že tloušťka a síla svalů byla u první skupiny významně zlepšena (o více než 50 %!) – studie zde. Tyto výsledky byly jasně měřitelné pomocí ultrazvukového zobrazování a isokinetické dynamometrie.

Jiná studie na profesionálních hráčkách basketbalu prokázala jasně pozitivní vliv terapie červeným světlem na jejich vytrvalost a kvalitu spánku. zde

2. Protizánětlivé funkce

Jak víme, každý stres, fyzický nebo psychický, zvyšuje prozánětlivé stavy v našem těle. Každý den se potýkáme s řadou stresorů v různých podobách: psychický stres, fyzický stres v podobě tréninku, nedostatek spánku, špatné ovzduší, elektrosmog, atd. To vše se podílí na zvyšování prozánětlivých stavů a vede k zánětu, který se projevuje v různých podobách.

Terapie červeným a blízkým infračerveným světlem pomáhá přirozenému procesu vašeho těla zbavit se zánětu, jak se zotavujete po tréninku, z nemoci nebo zranění. Podívejte se na tento příspěvek Dr. Michaela Hamblina z Harvardské lékařské školy, kde se dozvíte více o účincích terapie červeným světlem na záněty. Dr. Hamblin je jedním z předních světových výzkumníků fotomedicíny a věří, že světelná terapie vede k „celkovému snížení zánětu“. Studie zde | zde | zde|.

 

3. Vylepšení průtoku krve

Jednou z potenciálních výhod světelné terapie je významné zvýšení krevního oběhu a mikrocirkulace. To naznačuje, že tkáně přijímají více kyslíku a dalších živin, které jsou důležité pro výkon, regeneraci a hojení. Světlo zároveň pomáhá tělu a oběhovému systému zbavit se toxických látek. Studie | zde |.

 

4. Svalová regenerace

Když tvrdě trénujete, vaše tělo podstupuje ve větší či menší míře fyzické napětí a stres. A tak je regenerace svalů a šlach pro vás zásadní. Červené světlo pomáhá od bolesti z námahy rychleji i proto, že výrazně urychluje mikrocirkulaci krve. Takže regenerace probíhá kratší dobu, aniž byste si ublížili. Můžete tak trénovat více než ostatní, což vám přináší konkurenční výhodu bez ohledu na druh sportu, kterému se zrovna věnujete. Studie | zde | zde |.

 

5. Zdraví kůže, pokožky a vlasů

Studie zde zjistily, že světelná terapie zlepšuje kvalitu pleti pokožky, snižuje známky stárnutí a vrásek, urychluje hojení ran a jizev a zvyšuje přírodní produkci kolagenu. Studie | zde | | zde |.

V jedné placebem kontrolované studii zaznamenalo 74 % účastníků viditelné zlepšení jemných čar a vrásek. Přírodní červené a blízké infračervené světlo bylo také zmíněno v klinických studiích, které zkoumaly jeho okamžitý terapeutický účinek na příznaky bolestivých stavů kůže.

 

6. Kloubní bolest a zánět kloubů

V roce 2000 publikoval časopis Journal of Rheumatology podrobný přehled o tom, jak efektivní by mohla být světelná terapie pro léčbu artritidy. Tento článek popsal výsledky ve třinácti náhodně kontrolovaných studiích – odkaz zde. Nejlepší výsledky byly prokázány u pacientů trpících revmatoidní artritidou, přičemž světelná terapie snížila bolest účastníků o 70 % ve srovnání se skupinou využívající placebo. Studie | zde | | zde |.

 

7. Psychika a kognitivní funkce

Jedna klinická studie zkoumala muže a ženy s anamnézou traumatického poranění mozku. Pacientům byla podávána červená a NIR světelná léčba během 18 sezení po dobu 6 týdnů. Výzkumníci u skupiny zaznamenali zlepšení spánku, výkonných funkcí, sociálního fungování a také větší schopnost plnit úkoly a aktivity. U účastníků došlo i ke zlepšení deprese, úzkosti, bolesti hlavy a celkovému sebepoznání. Studie zde| zde |.

 

8. Spánek a cirkadiální rytmy

Nejen u našich klientů, ale i my pozorujeme, jak pravidelné používání červeného a blízkého infračerveného světla zlepšuje kvalitu spánku. Umělé světlo může narušit náš cirkadiánní rytmus. Červené a blízké infračervené světlo dělá opak – pomáhá resetovat naše vnitřní hodiny. Klinické studie ukazují, že světelná terapie také zvyšuje přirozenou produkci melatoninu a s ním i kvalitu spánku. Protože spánek je energie a „energie je všechno“. Studie zde | zde |.

Obchod.

Nejvýkonnější fotobiomodulační panely svého druhu. Udělejte první krok na cestě ke zdravějšímu a spokojenějšímu životu a vyberte si produkt ze základní řady či novinku Lighthacker Pulse. Pro řešení lokálních obtíží je ideální Lighthacker Gold. Každodenní využití najde ve vašich domovech Lighthacker Diamond. A vrcholovým sportovcům, sportovním klubům nebo klinikám doporučujeme Lighthacker Platinum, který bez problémů osvítí celé tělo.

Pulzní technologie

Lighthacker Diamond Pulse

44.000 
Doprava zdarma
Nejžádanější panel

Lighthacker Diamond

34.000 
Doprava zdarma
Řešení lokálních obtíží

Lighthacker Gold

18.800 
Doprava zdarma
Vhodný pro profesionály

Lighthacker Platinum Pulse

128.000 
Skladem
Doprava zdarma